Hyrylään maksullinen pysäköinti? Kyllä vai ei?
16.4.2026
.png)
Kysyimme tuusulalaisilta, mitä mieltä he ovat Hyrylään kaavailusta maksullisesta pysäköinnistä. Vuorokaudessa saimme 772 vastausta, joista ei oli 712 vastauksessa.
Pysäköinninvalvonta on tulossa Tuusulaan tämän vuoden 2026 aikana. Sen historia on kyllä pitkä. Jo kymmenisen vuotta sitten valtuusto päätti pysäköinninvalvonnasta. Vuosikymmenen aikana on tämän päätöksen toimeenpanossa ollut monenlaisia vaiheita.
Facebookin tuusula-ryhmä 14.4.2026:
Hyrylään maksullinen pysäköinti? Kyllä vai ei?
Järvenpäässä ei ole, mutta siellä pysäköinninvalvonta toimii...kuten olen itsekin joskus kokenut.
Huomenna kuntakehityslautakunnassa on käsittelyssä §35 Tuusulan kunnan pysäköintipoliittinen ohjelma. Laaja raportti 54 sivua, monta muutakin liitettä. Maksullisuus on hieman piilossa niin raportissa kuin esittelytekstissäkin.
Raportissa sivulla 42: Maksullisuus pysäköintilaitoksissa sekä kadunvarsilla ja yleisillä alueilla maksullisten pysäköintilaitosten läheisyydessä.
Vai pitäisikö sanoa EI maksullisuudelle, mutta lopultakin 10 vuoden odotuksen jälkeen se pysäköinninvalvonta toimintaan? Nyt on luvassa tänä vuonna?
Lautakunnan käsittelyn jälkeen tämä kokonaisuus, myös maksullisuus menee kunnanhallituksen kautta kunnanvaltuuston päätettäväksi. Kenties ennen kesälomia.